P Ł Y N I E M Y !!
Rejs dookoła Bretanii
Jacht "Panorama" 100 m2
od niedzieli do niedzieli 13. - 27. lipca 2008 R.

4. ETAP

13 - 27 VII 2008 (2 tyg.)
Zaczniemy od Rouen nad Sekwaną (Francja) i wspaniałej żeglarskiej imprezy STA ARMADA 2008, organizowanej co kilka lat i odwiedzanej zwykle tłumnie przez 2 miliony widzów. W poniedziałek 14. lipca wspólnie z Francuzami obchodzić będziemy ich święto narodowe - rocznicę zburzenia Bastylii - i podziwiać paradę kilkudziesięciu wspaniałych zaglowców i paruset jachtów w drodze w dół Sekwany z Rouen do Le Havre.
Następnie pożeglujemy na zachód w kierunku tzw. wysp kanałowych Alderney / Guersney.
Dalej będziemy chcieli zawinąć do zacisznych i przytulnych portów i kotwicowisk północnej Bretanii - zależnie od pogody i naszych chęci mając możliwość wejścia do dużego, lecz malowniczego St. Malo, mniejszych St-Quay-Portrieux, Lezardrieux, Roscoff / Bloscon, czy l'Aber-Wrac'. Jesli czas i pogoda pozwolą, z Kanału La Manche wypłyniemy dookoła przylądka Ouessant na Atlantyk z ewentualnym przystankiem w porcie Brest, dalej kierując się w północną część Zatoki Biskajskiej. Być może uda się odwiedzić niezwykle malownicze wysepki południowej Bretanii - szczególnie Belle-Ile, by w końcu dopłynąć do końcowego portu Lorient lub St Nazaire na atlantyckim wybrzeżu Francji.
Małe malownicze porciki, portowe nadbrzeżne tawerny, rybacy z sieciami, małże, kraby, francuskie wino, klimat lipcowego rejsu po Bretanii, którego nie da się opisać słowem, lecz trzeba popłynąć...
kpt. J.Skirzyński-Cis

Koszt od osoby to
1600 zł kojowego za rejs - zbiera kapitan, jacht opłacony w klubie.
plus
około 280 euro do kasy jachtu (10 euro x 14 dni jedzenie oraz 10 euro x 14 dni paliwo jachtu i opłaty portowe), liczone z pewnym nadmiarem, zwykle po rejsie są zwroty z kasy jachtowej - zbiera i trzyma załoga.
plus
Przejazd (dojazd i powrót z Francji, w drogę "tam" najlepiej jechać wygodnym minibusem z Polski bezpośrednio do Rouen na wymianę z poprzedzającą załogą, co pozwala na zabranie zaopatrzenia z Polski, powrót to tanie linie lotnicze ewentualnie autokar)
czyli orientacyjnie od osoby za całość do 2500 zł + transport.
Powyższa kalkulacja zawiera już pomoce nawigacyjne na rejs (m.in. odbiornik GPS Magellan z mapami Blue Nav Europe, locje, odbiornik SSB, sekstant, tablice astro - zapewnia kapitan, pozostałe jak Reeds Nautical Almanac zapewnia klub).

Stalowy jacht typu Rigel ożaglowany jako kecz 100 m2 jest duży, pojemny, i ma tylko 10 koi, co zapewnia wygodę wewnątrz i na pokładzie.

Doświadczony kapitan (j.k.ż.w, instruktor PZŻ, IYT Master of Yachts Ocean, świadectwa - radarowe, LRC / GMDSS, STCW 95, CMAS P**).
Zainteresowanych pełnieniem obowiązków I. oficera (j.st.m. lub k.j. otrzyma 50% zniżki w opłacie za kojowe, czyli 800 zł !) proszę o kontakt.

Francuska Bretania to obszar niezwykle ciekawy i kształcący nawigacyjnie, gdzie występuje najwyższy na świecie skok pływu sięgający 10 metrów oraz najsilniejsze prądy pływowe przekraczające miejscowo momentami 10 węzłów.
Mam nadzieję, że podczas rejsu niektórzy będą chcieli także się uczyć - m.in. właśnie planowania nawigacji na pływach i astronawigacji.
Dodatkowo dzięki dobremu wyposażeniu jachtu "Panorama" będzie szansa przećwiczenia obsługi m.in. radaru i radia komunikacyjnego MF/HF SSB DSC oraz zapoznania się z testowaniem radia UKF, radiopławy EPIRB i transpondera radarowego.
Zapisy na rejs i wpłaty kojowego u prowadzącego rejs kapitana (ewentualnie poprzez klub), decyduje kolejność zgłoszeń potwierdzonych wpłatą, a składka do kasy jachtu na zaprowiantowanie w lipcu częściowo przed rejsem dla dokonania zakupów w kraju.
Zapraszam także płetewonurków, będziemy mieli na jachcie klubowy ponton z silnikiem przyczepnym, na jachcie jest także miejsce na ewentualną małą sprężarkę.

Kontakt do prowadzącego rejs e-mailem (uwaga na pułapkę w adresie)
"Syrenką" na Spitsbergen (Svalbard) sierpień 2006
ZESKANOWANE MAPY MORSKIE M. PÓŁNOCNE I BAŁTYK
INGESCANDE KAARTEN